Modzelewski. Kraj nad Wisłą
Modzelewski. Kraj nad Wisłą to publikacja poświęcona twórczości Jarosława Modzelewskiego, wydana przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie w 2022 r. zorganizowano indywidualną wystawę malarza. Książkę otwiera wstęp autorstwa Marcela Skierskiego, poprzedzający teksty Marka Maksymczaka…
Igor Przybylski – Polska jest tutaj
W najbliższą sobotę, 30 lipca 2022 r. o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż indywidualnej wystawy Igora Przybylskiego w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Ekspozycja nosi tytuł Polska jest tutaj i składa się z dwóch części. W pierwszej z nich znajdziemy obrazy będące…
Holocaust à la Sasnal
W najnowszym numerze Aspiracji. Kwartalniku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie została opublikowana recenzja Marka Maksymczaka na temat wystawy „Wilhelm Sasnal. Taki Pejzaż”, zorganizowanej w warszawskim Muzeum POLIN. Ekspozycja była czynna od 17 czerwca 2021 do 10 stycznia 2022 r.…
Konkretność realizmu. Maciej Czyżewski
W centrum ŁOWICKA w Warszawie ma miejsce kolejna wystawa współczesnego malarstwa figuratywnego. Tym razem zaprezentowano najnowsze obrazy Macieja Czyżewskiego, związanego ze stołeczną Akademią Sztuk Pięknych. Pokaz nosi tytuł „Konkretność realizmu” i podejmuje problem mimetyzmu w sztuce, który wiąże…
Arka nie widziałeś? Wokół figury
W centrum ŁOWICKA w Warszawie jest czynna wystawa współczesnego malarstwa figuratywnego autorstwa: Katarzyny Gągol, Arkadiusza Karapudy, Rafała Kowalskiego, Katarzyny Kwiatkowskiej, Sylwestra Piędziejewskiego i Matyldy Tracewskiej. Każda z osób jest związana z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie przed latami…
Grupa Wprost na nowej stałej Galerii w Muzeum Narodowym w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do nowej, stałej Galerii sztuki polskiej XX i XXI wieku. Wyeksponowano na niej najważniejsze zjawiska, jakie pojawiły się w rodzimej sztuce w przeciągu ostatnich 120 lat. Nurt nowej figuracji reprezentuje między innymi twórczość…
Jakub Banasiak o Andrzeju Osęce
Na portalu AICA Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej ukazał się artykuł Jakuba Banasiaka o Andrzeju Osęce – zmarłym przed kilkoma miesiącami wybitnym krytyku sztuki. Osęka był krytykiem towarzyszącym między innymi twórcom polskiej nowej figuracji,…
Białoruski Marsz Wolności
W pierwszą rocznicę wybuchu protestów na Białorusi polecamy recenzję Marka Maksymczaka z najnowszego numeru „Aspiracji. Kwartalnika Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie”. Tekst dotyczy wystawy fotograficznej „Białoruś. Marsz wolności”, jaka odbyła się wiosną w warszawskiej Kordegardzie Galerii Narodowego…
Zaangażowana figuracja
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Asia Art Archives zapraszają na międzynarodową konferencję Zaangażowana figuracja. Realizm, socrealizm, socmodernizm w perspektywie globalnej, jaka odbędzie się online w wybrane czwartki od 8.04 – 6.05.2021 r. Jak piszą organizatorzy wydarzenia: „Celem konferencji…
Marek Maksymczak o „Znakach ostrzegawczych” Leszka Sobockiego
W najnowszym Biuletynie Historii Sztuki nr 3/2020 ukazał się artykuł Marka Maksymczaka pt. „Walka na słowa i obrazy. Znaki ostrzegawcze Leszka Sobockiego”. Jak podpowiada tytuł, przedmiotem artykułu jest serii linorytów Znaki ostrzegawcze, zrealizowana przez artystę w latach 1968-71…
Kategorie
- Audycja (1)
- Konferencje (1)
- Publikacja (18)
- Warsztaty (2)
- Wiadomości (1)
- Wystawa (28)